Визначившись з придбанням земельної ділянки для будівництва житлового будинку забудовник може переходити до наступної стадії свого проекту – складання генерального плану забудови. Цю послугу можна замовити проектної організації, але без технічного завдання від замовника тут не обійтися. Генеральний план дає повну картину будівництва і включає в себе будівлі, споруди, мережі та благоустрій. Ескіз генплану може розробити і сам власник майбутнього житла. Для цього буде потрібно аркуш паперу, олівець і уяву господаря.
Забудовників можна розділити на три основні групи

- До першої відносяться не бідні люди, що мають стабільно – високий дохід. Вони зазвичай зводять розкішні будинки, розраховані на повноцінне життя, прийоми друзів і роботу прислуги. Це дорогі, багатоповерхові особняки, класичного стилю. Великі угіддя яких наповнені спортивними майданчиками, ставками і красивими газонами.
- Друга категорія, це люди середнього достатку. Не з бідних. Ощадливі і вважають свої гроші. У таких апетити не такі як у перших, садиби їх не розкішні, але не страждають від мінімалізму, а скоріше максимально функціональні. Там є все. І басейни, сауни, барбекю, на всі випадки життя. Часто присутнє невелике господарство з хорошим садом і теплицею.
- Третя частина власників, з незаможних. В основному своїми силами, або за допомогою родичів, все життя будують, а до пенсії переїжджають в новий будинок. Їх господарства дачні ділянки, або звичайні сільські хати, при яких ведеться натуральне господарство. Для повного розкриття теми зупинимося на середньому рівні.
Головною фігурою на генплані є житловий будинок

Все інше тільки супутні споруди дають йому життя. До них можна віднести: альтанку з барбекю, котельню, теплицю, генераторну, басейн з приміщенням для обладнання, гостьовий будиночок, сарай або хозблок, гараж, свердловину, сауну, тенісний корт, дитячий або спортивний майданчик. Дорога веде до будинку, стежки і тротуари, ставок, струмок, сад, гірки, газон і квітники. Все це відноситься до благоустрою і також наноситься на генеральний план. Якщо фінансова можливість дозволяє, можна замовити проект ландшафтного дизайну з системою автоматичного поливу. Всі підземні комунікації – зовнішній водопровід, каналізація, електромережі, телефонний кабель, зливостоки, поряд з іншим, необхідно відзначати на плані. Червоні лінії, це межі садиби. Вони відбиваються точкам при проведенні кадастрових зйомок з виносом в натуру земельної ділянки. Наступним кроком є посадка будинку на план. До нього зазвичай прив'язуються всі інші споруди. Нормативне розташування до межі з сусідами не менше трьох метрів, а до внутрішньоквартальної дороги, не менше п'яти. Краще, звичайно, будинок розміщувати подалі від проїзду. Зазвичай між дорогою і будинком висаджують смугу саду, який приховує його від сторонніх очей і захищає від пилу і проїжджаючого транспорту.
Як розташувати будинок на ділянці?
Якщо орієнтуватися по сторонах світу, то будинок займає північну або північно - західну частину ділянки. Це робиться для того, що б рослини ростуть на території не затінювалися від сонця стоїть будинком. Всі «вогненні» споруди – котельню, барбекю, генераторну краще будувати з південної або південно - східної сторони, «водні» - водопровід, струмки повинні мати напрямок зі сходу на захід. Господарсько побутова каналізація виходить з дому також направляється на західну частину, де монтується септик або вигрібна яма. Якщо господарі хочуть город, що у нас не рідкість, краще планувати на південній стороні ділянки. Під теплицю вибирають таке місце, яке має максимальну освітленість протягом дня. Розташовують її по довжині з півночі на південь.
При будівництві виносної котельні необхідно пам'ятати, що висота димаря повинна бути не менше десяти метрів. Інакше можуть бути скарги від сусідів, особливо якщо ви будете користуватися твердопаливними котлами. Останнім часом, через високу ціну на газ, частина населення перейшла на зимове опалення будинків деревними полінами. Це викликало численні пожежі. Видалення котельні від будинку гарантує його безпечну експлуатацію. Ще ви захищаєте своїх рідних і близьких від чадного газу.

Де краще розміщувати бойлерну?Часто власники котеджів поєднують водопідготовче обладнання та станцію підкачки в одному приміщенні з опалювальним обладнанням. Це не найкращий варіант. Якщо є можливість краще видалити воду» від «вогню».
вхідна група в будинку повинна дивитися на південь або південний схід. Під'їзна дорога не повинна бути продовженням прямої ділянки внутрішньоквартальної, а примикати до неї Т – образно, огинаючи будинок з східної сторони і виходячи на західну його бік.
Дитячий майданчик краще розміщувати в півтіні дерев, а басейн на сонячній стороні подалі від них. Сад добре росте і не мерзне, якщо ховається за будинком. Комфортне місце для нього схід або південний схід. Самотньо росте дерево на вході в дім несе в собі не зовсім хорошу енергетику, як і посаджена навпроти дверей шовковиця або зливу.
Паркан можна побудувати кам'яний, з фарбованого металевого профілю або дерев'яний. Висота його залежить від фантазії господаря. Але найнадійніший і довговічний з бутового каменю. Дерево швидко чорніє і руйнується. З профілю часто страждає від ударів. Цегляні огорожі мають тенденцію руйнуватися при попаданні всередину води. Часто цегла сколюється і виглядає далеко не примітно, при тому такий паркан ремонту не підлягає, а лише заміні.
При роботі з газоном необхідно пам'ятати про ухили, дренаж і водовідведення. А при укладанні мереж, обов'язково робити виконавчу документацію. Якщо не прив'язувати їх, то через пару років забудеться де і що прокладено.