Перш ніж приступити до будівництва будинку необхідно забезпечити себе чистою питною водою. У випадку з заміським будинком це можна виконати тільки завдяки бурінню свердловини.

Ця споруда будується не на один рік, а на століття. Залежно від призначення визначається тип і глибина її. Якщо водою буде користуватися тільки один абонент, то для цього не потрібні водонапірна вежа або резервуари для накопичення води. Досить насосної станції і середнього за обсягом ресивера. Якщо ж підключається кілька абонентів, або вона включається в громадський водопровід, тоді параметри свердловини серйозно змінюються.

Водоносні горизонти і якість води

Чим глибше ми проб'ємо свердловину, тим якісніше вода у нас буде і водообильнее її обсяг.

Верхній водоносний шар – Верховодка або Четвертинний

skvagina

Глибина залягання його від двох до тридцяти метрів від поверхні землі. Зазвичай на ньому будуються сільські колодязі і свердловини глибиною до десятка метрів. Роботи виконуються вручну. Для влаштування свердловин неглибокого типу застосовують желонку. Стане в нагоді вона і для очищення свердловини від мулу і піску. Замулювання відбувається в основному через сезонність використання, наприклад, на дачах. Або в слідстві малого розбору води.

Якість такої води бажає кращого. У ґрунтові води потрапляють стоки, хімічні добрива з полів, промислові забруднювачі від транспорту або підприємств.

У населених пунктах з великою кількістю проживаючих або з щільною забудовою таку воду можна застосовувати тільки як технічну, або для поливу рослин. Ті, які віддалені від цивілізації, ще зберегли в своїх регіонах чистоту грунтових вод. І користуються ними з успіхом.

 

Полтавський горизонт

Це наступний водоносний шар, що має невеликий дебет. Його залягання на глибині від тридцяти до п'ятдесяти метрів від поверхні землі. Тут вода більш чиста і запас її більше, ніж в грунтових водах. На цьому горизонті зазвичай сидять дачні ділянки і котеджні містечка.

skvagina_1

Такі свердловини буряться за допомогою бурильних установок. Обсадні і подають труби використовуються як металеві, так і ПВХ. Останнім часом, в слідстві посушливого літа і рясної забудови, водні запаси цього горизонту різко скоротилися. Що призвело, в деяких місцях, до перебоїв з питною водою. Пікове навантаження по воді від 0,5 до 1,0м3/год.

Вода одержувана з цього пласта вимагає хорошого очищення і знезалізнення. Обладнання для цього коштує чималих грошей. Тому, дешевше буде побудувати більш глибоку свердловину з чистою водою, ніж потім витрачати кошти на водоочистку і страждати від перебоїв у водопостачанні.

Полтавський водоносний горизонт проходить в піщаних шарах, наслідком є замулювання свердловини протягом декількох років. Для цього проводиться її промивка. Роботи виконуються за допомогою бурильної установки. Необхідний під'їзд до місця роботи. Забудовник не завжди продумує це питання, від чого надалі несе матеріальні витрати. Для того що б цього не траплялося потрібно вибирати правильне місце під свердловину. Головним недоліком таких свердловин є короткий термін експлуатації, всього 7 – 10 років.

Багато з придбали будинки в котеджних містечках використовують воду полтавського горизонту в технічних цілях та для поливу саду, а для пиття змушені користуватися бутильованої водою.

При користуванні водою з цього горизонту необхідно проводити комплексний аналіз на придатність для пиття. Такі води часто забруднені токсичними речовинами або хвороботворними бактеріями.

Аналізи на жорсткість показують наявність у воді іонів магнію і кальцію. Жорстка вода шкідлива для здоров'я і псує побутову техніку. Другий аналіз на активність іонів водню. Рһ води повинен бути в межах від 6 до 9 одиниць. Також перевіряється вода на нітрати, сульфати, хлориди і органолептичні показники.

 

Бучацький горизонт

 

skvagina_2

В основному залягає на глибині від п'ятдесяти до ста тридцяти метрів. Вода придатна для пиття, але містить в собі багато заліза і вимагає водопідготовки. За хімічним складом вода перевищує показники по жорсткості і вмісту мікроелементів. Буріння проводиться бурильною машиною. Труба для обсадки і подачі застосовується сталева. Горизонт має хороший дебет і може застосовуватися для постачання водою невеликі підприємства і котеджних масивів. Не рідко такі свердловини обслуговують села, з населенням у кілька тисяч осіб.

Цей водний пласт відділений від верхніх вод двадцятиметровим шаром мергельної глини, що перешкоджає попаданню в забруднювачів води з верхніх горизонтів.

 

Сеноманський водоносний горизонт

 

skvagina_3

Розташовується на глибині від шістдесяти до ста п'ятдесяти метрів. Завдяки захисту потужного крейдяного пласта лежачого над ним містить якісну фізико – хімічну структуру артезіанської води.

Свердловини пробиті на таку глибину можуть працювати більше п'ятдесяти років без обслуговування. Вони не бояться замулювання, малого розбору води і навіть консервування. Вода в них схожа по мінеральному складу з джерельною. Мінімальне навантаження по воді, від 8м3 на годину. Щоб уникнути попадання в нижні водоносні шари грунтових вод, при їх проходженні, робиться тампонаж свердловини. Виконується він за допомогою цементу або бентоніту, спеціальної глини.

Фільтри для обсадних труб виготовляються з нержавіючої сітки, яка кріпиться до нижньої частини обсадної труби. Для захисту від мулистих частинок, фільтр обсипається кварцовим піском великих фракцій.

 

Юрський водоносний горизонт

Залягає на глибинах від ста сімдесяти до трьохсот метрів. Має чисту артезіанську воду. Використовується в основному підприємствами харчової галузі. Для отримання дозволу на використання вод цього горизонту необхідно отримати відповідний дозвіл у профільній державної організації.

Автор: Олексій Киричук. Спеціаліст з будівництва

Понравилось, проголосуй:

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 [2 Votes]